Slovenci smo v zadnjih letih oziroma desetletjih postali pravi narod rekreativcev. Veliko ljudi se ukvarja s tem ali onim športom, predvsem pa veseli zavedanje, da je to dobro za naše zdravje. Zdrav človek pomeni manjšo obremenitev zdravstvenega sistema, svojih bližnjih in živi bolj srečno.
Vrst rekreacij poznamo kar nekaj, med tiste najbolj priljubljene pa spada tudi vrtenje pedal doma med štirimi stenami. V ta namen nam odlično služi sobno kolo, ki ga je danes moč kupiti že po zelo ugodni ceni. In zakaj se odločiti za sobno kolo ter za koga vse je primerno?
1. Za začetnike rekreativce
Če ste eden tistih, ki opravljajo večinoma sedeče delo in se denimo tudi čez dan ne gibljete dovolj, ste v nekem trenutku verjetno dojeli, da potrebujete rekreacijo in več gibanja. Človek, ki se premalo giblje, postane len, loti se ga lahko depresija, predvsem pa ni zmožen fizičnih naporov.
V tem primeru bo sobno kolo idealen pomočnik za vse začetnike, ki si ne želite brez prave forme sesti na cestno kolo ali pa se pridružiti kakšni vodeni vadbi. Sobno kolo poskrbi za srce in ožilje ter boljšo telesno pripravljenost.
2. Za vzdrževanje kondicije
Tudi naprednejši rekreativci in športniki se poslužujejo sobnega kolesa, saj je to idealno za vzdrževanje njihove telesne pripravljenosti. Tudi zunaj ni vedno primerno vreme za tek ali kolesarjenje, zato je takrat mnogo lažje sesti za krmilo sobnega kolesa in zavrteti pedala.
3. Za hujšanje
Kolesarjenje je odlično za porabo kalorij. Bolj kot se upehamo na kolesu, več kalorij bomo porabili. Pri tem ne gre prezreti dejstva, da ima večina sobnih koles vgrajen vsaj osnovni računalnik, ki nam na zaslonu prikazuje čas in intenzivnost vadbe ter zna preračunati tudi, koliko kalorij smo na ta način porabili.
4. Za starejše
Starejše osebe, ki se težje ukvarjajo s kakšno splošno rekreacijo, doma večinoma potelovadijo in se odpravijo na kakšen sprehod. S sobnim kolesom pa se intenzivnost vadbe zlahka poveča do meje, ki jo še zmorejo. Na ta način ohranjajo mišično maso in pomembno vplivajo na zdravje srca in ožilja, kar posledično uravnava tudi krvni tlak in nekatere druge reči v telesu.
5. Za osebe z zdravstvenimi težavami
Še nekje pa se sobno kolo izkaže za izvrstnega pomočnika in trenerja. Ljudje, ki imajo različne zdravstvene težave, zaradi katerih se ne morejo rekreirati na običajen način, in osebe, ki se vračajo po kakšnih poškodbah, še kako dobro izkoristijo sobno kolo.
Gre namreč za dejstvo, da kolo ne obremenjuje kolen, kolkov in gležnjev, kar je pri večini oseb z zdravstvenimi težavami in po poškodbah še kako pomembno. V ta sklop seveda sodijo tudi že prej omenjeni starejši, ki se soočajo z obrabo različnih sklepov.
Poleg boljše telesne kondicije in zdravega srca ter ožilja, sobno kolo poskrbi še za pljuča, ki po tovrstnih treningih postanejo bolj zmogljiva. Ne boste pa na sobnem kolesu zgolj izgubljali kalorij, temveč boste poskrbeli tudi za lepo oblikovane mišice in boljšo vzdržljivost, ki se še kako pozna, kadar se denimo odpravimo na daljše pohode ali v hribe.