V modernem svetu si vsi želimo biti lepi, postavni in zdravi, zato se vse bolj posvečamo zdravi prehrani, športu in gibanju nasploh. Ena izmed najbolj priljubljenih vadb je zagotovo fitnes, konkretneje delo na različnih napravah ter dvigovanje uteži.
A pri tem lahko zaradi neprevidnosti ali neznanja pride do zdravstvenih težav, kar je ravno obratno od želja, ki jih imamo pred začetkom vadbe. Tokrat si bomo ogledali štiri najpogostejše poškodbe v fitnesu in zapisali tudi nekaj na temo, kako se jim izogniti.
1. Poškodbe sklepov
Prvo pravilo pred pričetkom dela na fitnes napravah bi bil, da se o njih pozanimate. Prav tako morate nekaj vedeti o svojem telesu. Ne zgolj to, kako pripravljeni ste ali niste, pač pa tudi, katere mišice boste obremenjevali in na kakšen način.
Pri tem naj vam pomaga osebni trener ali vsaj nekdo, ki se s to vadbo ukvarja že dlje časa. Zaradi neprimernih počepov in drugih gibov se namreč rado pripeti, da si oseba med vadbo poškoduje koleno ali komolec. Poškodbe kolenskega sklepa so dokaj pogoste, pride lahko tudi do poškodbe meniskusa in hrustanca pod pogačico.
2. Poškodbe mišic
V fitnes se seveda odpravimo v želji pridobiti nekaj mišic, ne pa jim škodovati. Žal pa se dogaja prav slednje, in sicer v preveliki želji po hitrem napredku ter zaradi preslabe informiranosti o tem, kako naše telo deluje.
Poškodbe mišic so precej pogoste, največkrat gre za vnetja, ki še najbolj bolijo naslednji dan in so posledica pomanjkanja kisika v mišicah. Vnetja se zdravi s počitkom in obkladki, precej bolj zapleteno pa je okrevanje pri natrganih mišicah, ki nas lahko ustavijo za več mesecev.
3. Poškodbe vezi
Tudi vezi so pod velikim pritiskom, še posebej kadar se vaj v fitnesu lotimo na nepravi način in nepripravljeni. Pri delu z utežmi se pogosto pojavljajo težave z vezmi v ramenskem delu. Je pa pravilno delo v fitnesu osnova za športnike po poškodbi kolenskih vezi.
Tudi vezi se lahko, podobno kot mišice, vnamejo, natrgajo ali celo strgajo. Prav zato je potrebno pred pričetkom vaj opraviti ustrezne vaje za ogrevanje in raztezanje vezi ter mišic.
4. Poškodbe hrbta
Jasno je, da je pri delu v fitnesu precej na udaru hrbtenica. Še posebej trpi ledveni del, ki se velikokrat znajde pod velikimi obremenitvami. Poškodbe hrbta se navadno dogajajo zaradi nepravilne izvedbe vaj.
Do tega pride, ko si želimo naprtiti več bremena, kot ga zmoremo, in pri tem izvajamo kompenzacijo položaja pri vaji. Tega ne smemo početi in moramo biti ves čas v poziciji, ki je določena za pravilno izvedbo posamezne vaje.
Za konec zapišimo še nekaj na temo preprečevanja zgoraj opisanih poškodb na fitnesu. Najprej moramo še enkrat omeniti primerno informiranost in znanje s področja obremenjevanja mišic in telesa na sploh. Priporočamo vam, da si na začetku omislite nekaj ur z inštruktorjem fitnesa, ki vam bo pokazal, kako pravilno izvajati vaje.
Naslednja pomembna stvar pa je zavedanje lastnih sposobnosti. Na silo ne boste dosegli nič, pač pa je potrebno do izklesanega telesa priti po korakih. Torej, naj se vam ne mudi, vzemite si čas, poskrbite za ustrezno prehrano in dovolj regeneracije po vadbi.
In morda kar najpomembnejše, ne pozabite na ogrevanje in raztezne vaje. Pred pričetkom treninga obvezno opravite ogrevalne vaje in pripravite svoje telo na napore, ki prihajajo. Po končanem treningu naj se vam ne mudi domov. Opravite raztezne vaje in s tem preprečite poškodbe mišic in vezi, ki so posledica nekaj malega lenobe. Potrebovali boste le nekaj minut.